Když k nám před pár měsíci přišlo realme GT 5G, byl jsem z tohoto modelu opravdu nadšený. Jednak realme přineslo nejlepší procesor od Qualcommu zpátky k cenovce blížící se 10 tisícům, ale také u vyššího modelu ukázalo, že se dokáže popasovat i s originálním designem. Na vás tak bylo, jestli si chcete připlatit za vyšší konfiguraci a hezčí design nebo požadujete co nejlepší poměr ceny a výkonu. Pár měsíců uteklo jako voda a dnes u nás startuje další model z rodiny GT nazvaný Master Edition.
Název a design
Kreativita v pojmenování mobilních telefonů nezná mezí. Většinou jsme zvyklí na různé přilepené názvy v podobě Plus nebo Pro, značící o něco vylepšený model tu ve foťáku, jinde v procesoru, voděodolnosti, zkrátka většinou dostanete o něco lepší kousek než normálně. Existují samozřejmě i výjimky, třeba ASUS udělal v Číně svůj herní ROG telefon ve verzi Tencent nebo u nás nazvaný jako Strix. No a právě realme vsadilo tentokrát na podobnou taktiku u názvu Master Edition. Pokud se pohybujete v mobilním světě trochu víc nebo sledujete můj víkendový pořad Huránews pravidelně, možná vám toto označení připadá povědomé a zaslechli jste už i třeba označení GT Master Explorer Edition. Já vám teď každopádně všechny názvy rozklíčuju, abyste věděli, co kupujete a mohli se správně rozhodnout. Klasické GT je jasné, Snapdragon 888 a můžete si připlatit za veganskou kůži. GT Master Explorer Edition je vlastně předělaný OnePlus Nord 2, který se u nás už měsíc velmi úspěšně prodává a GT Master Edition je klasické GT v hezčím designu, ale s trochu slabším procesorem. Tím pádem dostanete stále stejné plastové tělo, díky němuž je telefon opravdu lehký a kdo by rád měl telefon v netradičním designu, pro toho je určené šedé provedení v designu připomínající cestovní kufr od známého japonského návrháře Naota Fukusawy. Chápu, že v našich končinách většině lidí, včetně mně, jeho jméno úplně moc neříká, ale když se podíváte trochu do historie jeho prací, třeba si vzpomenete zhruba na 12 let starý netradiční design notebooku od Samsungu.
Displej
U displeje dostanete prakticky to nejlepší, co je momentálně na trhu. Tím pádem 120 Hz AMOLED o velikosti 6,43“ s poměrem stran 20:9 a FHD rozlišením. Jde o ten stejný displej, který najdete už u minulého realme GT 5G nebo třeba u Nordu 2 5G od OnePlus. Tím pádem hezké barevné podání s možností individuálního nastavení, krásný plynulý obraz a celkově opravdu fajn displej, který překoná snad jedině Samsung Galaxy A52s 5G nebo Samsung Galaxy A52 5G v lepší čitelnosti na sluníčku. I na hry je tím pádem tento telefon ideální, i když oproti dospělému realme GT 5G mu bohužel chybí stereo reproduktory a baterie má zhruba o 5% nižší kapacitu. Na druhou stranu je tu pořád 65 W nabíjení a také úspornější Snapdragon 778G a tak se výdrž na jedno nabití oproti dospělému realme GT 5G naopak trochu prodloužila. Rázem jsem se tak při poslouchání podcastů, sledování YouTube, focení, natáčení videí, telefonováním dostával až někam ke 2 dnům provozu na jedno nabití. A to jsem telefon používal vcelku intenzivně. Subjektivně jsem se tak dostával s výdrží lépe nejen nad původní realme GT 5G, ale třeba i nad přímé konkurenty jako Samsung Galaxy A52s 5G nebo OnePlus Nord 2 5G. Ne o moc, ale tam, kde mi oba telefony už vypověděly službu, zbývalo realme GT Master 5G ještě nějakých 10% baterky.
Výkon
Snapdragon 778G možná zní na první pohled pro někoho jako relativně slabý procesor, ale chyba lávky. V řeči čísel jste někde na 500 tisíci bodech a to už je dostatečný výkon prakticky na všechno. Na žádný zádrhel tady opravdu nenarazíte, a to už i jen díky téměř čistému Androidu 11 s nadstavbou realmeUI 2.0. Jestli se tedy rozhodnete realme GT Master 5G, pro Samsung Galaxy A52s 5G, pro OnePlus Nord 2 5G, dostanete v podstatě stejný výkon a primárně bych volil podle toho, čím vám je která nadstavba sympatičtější a pak samozřejmě i podle toho, že u jediného Samsung A52s 5G dostanete rok podpory navíc. Aktualizace jsou vůbec u realme trochu slabší pro globální trh. Zrovna včera jsem řešil převod kontaktů z loňského vlajkového realme X50 Pro 5G, který pořád ještě nedostal Android 11.
Fotoaparáty
Teď se vrhnu na trojici foťáků, které jsou zase úplně stejné jako v dospělém GT. A na tomto místě přišlo u mě osobně asi největší zklamání v tom, že se k nám bohužel nedostal a ani asi nedostane GT Master Explorer Edition, což je vlastně OnePlus Nord 2 5G s nálepkou realme. Tím pádem byste dostali onen velmi dobrý 50MP senzor s optickou stabilizací, ale holt nedostanete a tak je konfigurace právě stejné jako na dospělém GT. Tím pádem 64MP hlavní senzor doplněný o 8MP širokoúhlý objektiv a pak ty 2 do počtu zbytečné 2+2. Realme vám samozřejmě ve fotoaplikaci nabízí i 2 násobný a 5 násobný zoom, ovšem nenechte se zmást, obě varianty jsou pouhý výřez z hlavního foťáku, i když je pravda, že aspoň ten dvojnásobný je občas i celkem slušně použitelný. Tak či tak, největší bolístka všech telefonů realme je, že se kvalita foťáků vždy zasekne někde na úrovni zhruba 7 tisícových telefonů a i když výrobce dokáže produkovat i telefony mnohem dražší, kvalita foťáků zůstává stejná. Tím pádem stačí přenést fotky do počítače a rázem zjistíte, že použitelný je víceméně jeden foťák – ten hlavní. A i u něj najdete spoustu chyb třeba v nic moc dynamickém rozsahu nebo celkové měkkosti fotky. Zhoršil se o chlup i širokoúhlý foťák, který jsem u klasického GT chválil a je vidět, že GT spoustu chyb dotahovalo ještě silným postprocessingem, který na slabším procesoru je logicky trochu jednodušší a výsledné fotky tím pádem vypadají malinko hůře.
Závěr
A tím se vlastně dostávám k finálnímu verdiktu této recenze a to vlastně, proč realme k nám takový telefon vůbec přivezlo. Pokud se totiž podíváte na přímou konkurenci, v podstatě narazíte na 3 modely. Jednak si realme konkuruje samo sobě v podobě dospělého GT, které sice má nic moc foťáky, ale rozhodně jde o nejlevnější Snapdragon 888 na trhu a tím pádem, kdo chce nejlepší Android procesor za nejnižší cenu, tomu dává smysl realme GT 5G. Druhým konkurentem je Samsung Galaxy A52s 5G – ten zase boduje za 11 490 Kč voděodolností, hlavním foťákem s optickou stabilizací a třemi roky podpory aktualizací. No a konečně posledním v pořadí je velmi úspěšný OnePlus Nord 2 5G, který k nám vtrhnul jako velká voda a v podstatě se za prvních 14 dní prodeje jeho nižší konfigurace vyprodala. OnePlus Nord 2 5G sice nenabízí voděodolnost, ale zase je za cenu 10 299 Kč o 1 200 Kč levnější než Samsung a nabízí velmi dobrý hlavní foťák s optickou stabilizací, rychlé úložiště UFS 3.1 a nejrychlejší procesor od Mediateku. Jen marně se mi hledá argument, proč bych vlastně toto realme GT Master Edition měl za svou běžnou cenu 10 499 Kč vůbec doporučit k nákupu a s klidem vlastně mohu říct, že se nic nestane, když se tomuto telefonu vyhnete obloukem – teda až na jeden jediný případ. Pokud jej nekoupíte v momentální startovní akci, která ovšem končí 8.9. Jenom do tohoto data máte totiž šanci koupit nové GT Master Edition s výraznou slevou. Tím pádem za 7 999 Kč v konfiguraci 6/128GB – bohužel jen na Alze nebo za 8 999 Kč v konfiguraci 8/256GB u nás na Hurámobilu. Každopádně, aby mě někdo špatně nepochopil, realme GT Master 5G je slušný telefon, jen s ohledem na aktuální nabídku konkurence za svou běžnou cenu po ukončení akce nedává tento telefon smysl. A také se sluší říct, že tato recenze není placená ani značkou realme, ani žádnou konkurencí proti značce realme a jako vždy vám poskytuji kompletní informace o této novince, abyste si sami mohli udělat kvalifikovaný názor.